Czym jest na handicap na przykładzie piłki nożnej?

Piłka nożna to jedna z dyscyplin sportu, przy której gracze obstawiający zakłady bukmacherskie mają do dyspozycji handicap. Zdarza się, że taki rodzaj typowania znacznie urozmaica zakład i daje graczowi szersze pole manewru, a jednocześnie możliwość odniesienia wyższego zysku. Na czym dokładnie polega handicap w piłce nożnej?

Na czym polega handicap?

Aby wyjaśnić, czym jest handicap, najlepiej posłużyć się realnym przykładem. Przed zbliżającym się mundialem Belgia rozegra towarzyski mecz z reprezentacją Egiptu. Belgowie są w tym spotkaniu gospodarzami, a jednocześnie uchodzą za jedną z kilku najsilniejszych drużyn, które zagrają na mistrzostwach świata. Z kolei Egipcjanie awansowali na mundial pierwszy raz od 30 lat i obiektywnie nie dysponują tak silną drużyną. Z tych właśnie względów nie mogą dziwić następujące kursy zaproponowane przez bukmachera:

  • zwycięstwo Belgii – 1,35
  • remis – 4,40
  • zwycięstwo Egiptu – 8,00

Mimo, że to spotkanie towarzyskie, faworyt wydaje się oczywisty. Kurs na zwycięstwo gospodarzy jest stosunkowo niski, jednak gracz śledził w ostatnim czasie spotkania obu drużyn, zna ich sytuację i składy, w których wystąpią, dlatego chętnie dokona zakładu i ma przeczucia, że Belgowie wygrają wyraźnie. W tym momencie do gry wkracza handicap:

  • handicap -1,5 oznacza, że od liczby bramek strzelonych przez Belgię odejmujemy 1,5 gola, a
  • handicap -2,5 oznacza, że odejmujemy 2,5 bramki

Jak handicap wpływa na kursy i rozstrzygnięcie?

Jak będą prezentować się kursy po takich korektach? Przy handicapie -1,5 szanse stają się zdaniem bukmachera dość wyrównane:

  • zwycięstwo Belgii – 1,90
  • zwycięstwo Egiptu – 1,70

Przy handicapie -2,5 to Egipt staje się faworytem, bo Belgowie musieliby wygrać przynajmniej różnicą trzech bramek:

  • zwycięstwo Belgii – 3,40
  • zwycięstwo Egiptu – 1,22

Warto zwrócić uwagę, że w obu przypadkach nie istnieje możliwość remisu. Dlaczego? Ponieważ handicap sprawia, że jedna z drużyn traci na starcie poza jedną lub dwoma bramkami również połowę gola, a więc wyrównanie w myśl panujących w futbolu zasad nie jest możliwe, bo nie da się strzelić połowy bramki.

Kiedy warto stosować handicap?

Na pytanie, kiedy warto stosować handicap, odpowiedzieliśmy już częściowo w pierwszej części artkułu. Taki rodzaj zakładu sprawia, że nawet w spotkaniach z murowanym faworytem szanse mogą się wyrównać, a przede wszystkim kursy stać bardziej atrakcyjne. W praktyce daje to graczom dwa ważne udogodnienia. Po pierwsze, gdy są przekonani, że spotkanie zakończy się wysokim zwycięstwem, mogą podnieść swoją wygraną dzięki wysokiemu kursowi. Po drugie handicapy dają większe pole manewru osobom, które nie mają wiele czasu na analizy bukmacherskie i śledzenie wielu rozgrywek. Jeśli gracz na co dzień może sobie pozwolić na śledzenie poczynań tylko topowych drużyn i jednej ligi, musi liczyć się z mniej atrakcyjnymi kursami. W końcu przykładowo w lidze hiszpańskiej Barcelona, Atletico czy Real zawsze uchodzą za faworytów. Handicap pozwala więc weekendowym kibicom również zająć się bukmacherką bez konieczności obstawiania losowych wydarzeń sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *