Czy da się przewidzieć wyniki sportowe w tenisa?

Tenis to jeden z najczęściej obstawianych sportów na całym świecie. Decyduje o tym popularność dyscypliny, jak również duża liczba spotkań i zawodników o odmiennej charakterystyce. Innymi słowy świadomi uczestnicy zakładów mają szansę znaleźć ciekawe i opłacalne typy, o ile wykorzystają swoją wiedzę. Czy oznacza to w praktyce, że można z łatwością przewidywać wyniki sportowe w tenisa? Oczywiście nie jest to możliwe, ale gracz może zrobić bardzo wiele, by pomóc szczęściu. Na co zwrócić uwagę przy obstawianiu wyników tenisowych?

Charakterystyka zawodników

Aby trafnie przewidywać wyniki sportowe w tenisa, należy bardzo dobrze poznać tę dyscyplinę. Szukanie atrakcyjnych kursów w ciemno to droga donikąd, zwłaszcza na mniej znaczących turniejach, które potrafią niekiedy obfitować w niespodzianki. Doświadczeni gracze nie tylko poznają dobrze zawodników, ale również gromadzą notatki na ich temat, szukając mocnych i słabszych stron, a także faktów, które mogą zadecydować o końcowym rozstrzygnięciu konkretnego spotkania.

Wyniki sportowe w tenisa – nie tylko pozycja w rankingu

Gdyby o zwycięstwie w dużej mierze decydowała pozycja tenisisty lub pary w rankingu, tenis byłby dyscypliną bardzo przewidywalną. W praktyce sprawa wygląda nieco inaczej i jeśli wzięlibyśmy pod uwagę ranking ATP i WTA, kursy na niektóre spotkania mogą wydawać się absurdalne. W tenisie o sukcesie decyduje wiele czynników. Przykłady? W męskich turniejach Wielkiego Szlema gra się do trzech wygranych setów. Jak przekłada się to na wyniki? Przede wszystkim ogranicza szanse na niespodzianki, ponieważ czym innym jest „urwanie” seta lub dwóch faworytowi, a czym innym wygranie trzech setów po wyczerpującym spotkaniu. Tenisiści muszą cechować się ogromną wydolnością i właśnie turnieje wielkoszlemowe promują tych najlepiej przygotowanych kondycyjnie (nawet jeśli przeciwnik nie ustępuje technicznie). Ponadto warto pamiętać, że zawodnicy reprezentują różne style. Zdarza się, że przeciwnikowi z czołówki rankingu wyjątkowo nie leży gra przeciw teoretycznie słabszemu rywalowi i ma to odzwierciedlenie w wynikach. Przed dokonaniem zakładu należy dokładnie prześledzić historię ich pojedynków, która bywa cenną wskazówką.

Rodzaj nawierzchni wpływa na wyniki sportowe w tenisa

Dlaczego na Wielkich Szlemach, a tym bardziej mniej znaczących zawodach, wciąż zdarzają się nieoczekiwane porażki faworytów? Bardzo często odpowiada za to nawierzchnia kortu. W tenisie istnieją cztery jej rodzaje: trawiasta, ziemna, twarda i dywanowa. W zależności od typu kortu piłka porusza się po nim szybciej lub wolniej. Z kolei każdy z zawodników ma swoje predyspozycje, na podstawie których słusznie uchodzi za specjalistę od konkretnego rodzaju nawierzchni. Obstawiając wyniki sportowe w tenisa, warto mieć to na uwadze. Zwycięstwo murowanego faworyta nie zawsze musi być więc oczywiste.

Stawka zawodów i motywacja tenisisty

Ponadto na wyniki sportowe w tenisa niejednokrotnie wpływa stawka zawodów. W największych turniejach, zwłaszcza wielkoszlemowych, każdy jest mocno zmotywowany. W innych przypadkach nie jest to równie oczywiste. Splendor i pula nagród związane z sukcesem mogą być nieco niższe. Z tego względu na zwycięstwie bardziej może zależeć zawodnikom, którzy szczególnie pragną poprawić swoją pozycję rankingową. Niepewne jest za to obstawianie zwycięstw tenisistów, którzy wracają po kontuzji, jeszcze nie w pełni sił i mogą traktować pierwsze potyczki jako przetarcie przed ważniejszym etapem sezonu. Dodatkowo tenis jest jedną z niewielu dyscyplin, w których dla zawodników największego prestiżu nie mają igrzyska olimpijskie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *