Typowanie meczów a forma piłkarzy

Analiza stosowana w zakładach piłkarskich w ogromnej mierze opiera się na statystykach drużyn. Jednak to tylko jedno z kryteriów oceny. Kolejnym bardzo istotnym jest szacowanie formy piłkarzy. Na ten temat można dyskutować godzinami i wskazać wiele sposobów wpływu dyspozycji zawodnika na wynik konkretnego meczu. W tym miejscu wskazujemy najważniejsze przykłady.

Szacowanie formy piłkarzy ofensywnych – statystyka a inne czynniki

Nieco inaczej należy podejść do zawodników odpowiedzialnych za obronę i atak. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z dobrze znanymi statystykami. Doskonale wiemy, który napastnik jest w ostatnim czasie bramkostrzelny, który pomocnik notuje wiele asyst i można uznać, że jest w dobrej formie. Zwykle dobra passa zawodników przekłada się na wyniki drużyny. Na jej podstawie możemy z większym prawdopodobieństwem wytypować zwycięzcę, postawić na dużą liczbę bramek w spotkaniu lub skorzystać z handicapu czy typowania strzelców.

Sprawa nie jest jednak aż tak prosta. Warto oglądać transmisje ze spotkań, które stanowią ważne uzupełnienie dla liczb. Może się bowiem okazać, że napastnik A rzeczywiście strzelił w ostatnich meczach kilka bramek, ale większość z rzutów karnych, po rażących błędach obrońców, lub wszystko zawdzięcza partnerowi z linii pomocy, który obdarowywał go idealnymi podaniami. Co jeśli ten drugi akurat nie zagra z powodu kontuzji? A może poprzedni rywale byli po prostu bardzo słabi? To oczywiście skrajne przykłady, jednak wskazujące pewien kierunek myślenia. Obok analizy ilościowej powinno znaleźć się miejsce również na jakościową. Na marginesie: to kolejny argument za obstawianiem rozgrywek, które ogląda się na bieżąco.

Szacowanie formy piłkarzy defensywnych

W przypadku graczy defensywnych nie mamy do czynienia z aż tak wymiernymi statystykami dostępnymi na pierwszy rzut oka. Jednak jeśli takie dane są dostępne, warto odwołać się statystyk odbiorów, przechwytów, wygranych pojedynków itp. Bardzo ważne jest jednak oglądanie transmisji. Bramkarz, który w ostatnim czasie popełniał błędy, może stracić pewność siebie i popełniać kolejne, zwłaszcza gdy w danym spotkaniu czeka go trudne zadanie, jak próba pokonania mocnego rywala. Podobnie rzecz się ma ze środkowymi obrońcami. Miewają oni okresy niepewnych interwencji lub nawet skłonność do popełniania błędów pod presją. Jeśli w drużyna przeciwna stawia wysoki pressing lub ma z przodu walczącego o każdą piłkę napastnika, szacowanie formy piłkarzy defensywnych i potencjalnych błędów może okazać się cenną wskazówką.

Jak forma jednego piłkarza przekłada się na rozstrzygnięcie meczu?

Kwestią otwartą pozostaje to, jak bardzo szacowanie formy piłkarzy pomaga w wytypowaniu wyniku meczu. Innymi słowy, jak bardzo drużyna może być uzależniona od dyspozycji jednego zawodnika. W zespole pełnym gwiazd ofensywnych słabsza forma jednego z nich nie zawsze musi przełożyć się na kiepską postawę drużyny. Sprawy w swoje ręce wezmą wówczas inni. Inaczej możemy patrzeć na potencjalne błędy w obronie. Niepewny bramkarz lub środkowy obrońca to swego rodzaju punkt zapalny. Jeden błąd może zadecydować o wszystkim. Z kolei znajdujący się w słabszej formie defensywny pomocnik, który nie wywiąże się ze swojej roli, może wiele razy otwierać błędami drogę do bramki przeciwnikom.

Typowanie składów

Szacowanie formy piłkarzy to nie wszystko. W tym momencie przechodzimy do typowania składów. Po kilku słabszych meczach zawodnik stanowiący słabsze ogniwo może zostać odsunięty od grania. Trener może także zmienić taktykę, by znajdujący się w formie obrońca był asekurowany przez kolejnego zawodnika. Analogicznie warto podejść do zawodników ofensywnych. Jeśli stawka spotkania jest niska, lider lub nawet kilku kluczowych graczy może po prostu nie wystąpić. Szacowanie formy piłkarzy rezerwowych jest zaś utrudnione, jeśli rzadko widzimy ich w akcji. Takie spotkania niekiedy warto odpuścić. Ponadto dobrze analizować ustawienia obu drużyn. Przykładowo słabszy boczny obrońca zwykle jest asekurowany i jego starty nie zawsze są kluczowe na tle mniej wymagającego przeciwnika. Jeśli jednak w drużynie rywala będzie on często wchodził w pojedynki ze znajdującym się w wysokiej formie szybkim skrzydłowym, a koledzy skupią się na dwóch groźnych napastnikach, sytuacja diametralnie się zmienia.

Dyspozycja piłkarzy w klubie i reprezentacji

Szacowanie formy piłkarzy w klubie nie zawsze przekłada się na reprezentację i to z wielu powodów. Na przykład przed wielkim turniejem zawodnik, który grał w klubie słabiej i rzadziej, ma czas na zbudowanie formy. W drużynie narodowej jego rola bywa zupełnie inna. Poza tym dla wielu piłkarzy mecze reprezentacyjne oznaczają wyjątkową motywację. Problemy w klubie nie muszą więc zawsze przekładać się na reprezentację, gdzie zresztą zgranie i nawyki taktyczne są na znacznie niższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *