Jak obstawiać zakłady over/under?

Zakłady over/under są prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem zakładów zaraz po typowaniu zwycięzcy bądź remisu w danym spotkaniu. Co decyduje o ich wyborze i kiedy warto się na nie zdecydować? W jaki sposób dokonywać trafnych typów?

Dlaczego zakłady over/under są warte rozważenia?

Zakłady over/under cieszą się popularnością, ponieważ stanowią urozmaicenie i alternatywę wobec tradycyjnych typów. Doświadczeni gracze nie szukają okazji na siłę i jeśli w danym dniu lub kolejce nie dostrzegają valuebetów lub spotkań, które warto obstawić bez wielkiego ryzyka, poszerzają w ten sposób spektrum możliwości. Jeszcze inni uważają, że zakłady over/under stanowią najbardziej przewidywalny rodzaj typów, więc po prostu się w nich specjalizują. Na co zwrócić uwagę, korzystając z tego rodzaju zakładów?

Nie tylko średnia zdobytych goli

Nawet poczatkujący gracze, którzy wybierają zakłady over/under, dobrze wiedzą, że w ich przypadku znaczenie ma średnia arytmetyczna zdobywanych goli na mecz przez obie drużyny. Możemy w ten sposób szukać spotkań pomiędzy dwoma zespołami, które strzelają dużo bramek, lub znaleźć parę, w której jedna z drużyn wiele zdobywa, a druga bardzo dużo traci. To oczywiście dobry punkt wyjściowy do analizy, ale potrafi być mylący – zwłaszcza na początku sezonu. Jeśli bowiem przenalizujemy poszczególne spotkania, możemy niekiedy zauważyć, że jedna z drużyn posiada wysoką średnią, ale wynika ona z kilku lub nawet jednej „strzelaniny”. Okazuje się przy tym, że zdecydowana większość dotychczasowych spotkań kończyła się niskimi wynikami, a te wyjątkowe wynikały na przykład z czerwonych kartek dla przeciwnika lub rażących błędów obrony. Statystyka w postaci średniej wypacza stan rzeczy.

Zakłady over/under w kontekście sezonu i ostatnich tygodni

Poza tym liczba bramek padająca w spotkaniach obu drużyn bywa bardzo zmienna w czasie, co ma ogromny wpływ na zakłady over/under. Wysoka średnia i nawet dominacja wysokich wyników nie zawsze jest miarodajna. Czy opłaca się obstawiać zakłady over/under, gdy na przykład 3-4 ostatnie spotkania skończyły się niskim, a nie – jak wskazuje statystyka – wysokim wynikiem? A może paradoksalnie warto wybrać under zamiast over, tym bardziej, że kurs powinien być dość korzystny. To pytania otwarte…

Zakłady over/under u siebie i na wyjeździe

Dodatkowo zakłady over/under wymagają sprawdzenia, jak prezentują się statystyki poszczególnych drużyn na własnym boisku, a jak na wyjeździe. Niekiedy różnice w tej kwestii są drastyczne. Wyobraźmy sobie, że zespół, który słynie z dobrej defensywy sprzyjającej typom under, sporadycznie traci bramki na własnym boisku, jednak w spotkaniach wyjazdowych nieraz zdarzało mu się przegrać dość wysoko, choć ze średniej bramek, a nawet liczby meczów z niewielką ich liczbą wynikałoby inaczej.

Zakłady over/under – kiedy statystyka może okazać się myląca?

Należy przy tym wszystkim pamiętać, że zakłady over/under rządzą się własnymi prawami i nawet wzięcie pod uwagę wszystkich wspomnianych wyżej czynników może okazać się ryzykowne. Warto zwrócić uwagę na historię spotkań pomiędzy dwoma konkretnymi zespołami. Może bowiem okazać się, że mają one nietypowy przebieg, akurat w nich zawsze padało dużo bramek. Tak jest w przypadku spotkań derbowych lub innych naznaczonych świeżymi historiami. Ważnym kryterium są składy, w których wystąpią zespoły. Brak bramkostrzelnego napastnika lub skutecznego w interwencjach bramkarza również może odmienić tendencję. Zakłady under/over wymagają ponadto przeanalizowania postaw drużyny w poszczególnych etapach sezonu, a nawet statystyk dla całej ligi. Może okazać się na przykład, że liczba bramek drastycznie spada lub rośnie pod jego koniec, gdy zaczynają się spotkania decydujące o tytule, awansach i spadkach. Z drugiej strony zdarzają się mecze, w których piłkarze nie mają już motywacji, więc liczba bramek może spaść z tego powodu, bo nikomu nie zależy już na wygranej za wszelką cenę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *