Typy – piłka nożna | Sprawdź, jak obstawiać zakłady bukmacherskie w piłce nożnej

Typy – piłka nożna

Typy bukmacherskie to dziedzina, w której na dłuższą metę nie można liczyć na łut szczęścia oraz intuicję. W dyscyplinach takich jak piłka nożna często zdarzają się niespodzianki, a obstawianie zwycięstw murowanych faworytów po niskich kursach jest mało korzystne. Sukcesy wymagają odpowiedniego wyboru spotkania, analizy i na końcu zaproponowania wyniku, który na jej podstawie okaże się najbardziej prawdopodobny. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak stawiać typy w piłce nożnej.

Piłka nożna – możliwe typy bukmacherskie

W zakładach bukmacherskich od wielu lat dominuje piłka nożna, która jest w końcu najpopularniejszą dyscypliną na świecie. Również z tego względu możliwe typy bukmacherskie nie ograniczają się wyłącznie do wytypowania zwycięzcy meczu lub remisu. Sporym urozmaiceniem są podwójne typy (na przykład zwycięstwo lub remis, po niższym kursie), kupony ze zwrotem w przypadku jednego z rozstrzygnięć, a także zakłady z handicapem. Dużo trudniejszym zadaniem jest wytypowane dokładnego wyniku, zaś wytypowanie zwycięzcy lub remisu w pierwszej połowie sporym urozmaiceniem. Popularne wśród wielu doświadczonych graczy typy bukmacherskie dotyczą liczby bramek. Kibice mogą także typować wiele innych zdarzeń takich jak faule, kartki, a także korzystać z wielu urozmaiceń podstawowych typów.

Na co zwrócić uwagę, stawiając typy?

Analizując typy bukmacherskie w tak złożonym dla graczy sporcie jak piłka nożna, skupmy się jednak na podstawowych zakładach dotyczących wyniku i liczby bramek. Próbując przewidzieć wynik, należy zacząć od potencjału obu drużyn. Jak go określić? Pozycja w tabeli to dobry punkt wyjścia, ale potrafi być też myląca nie tylko na początku sezonu. Warto więc sprawdzić między innymi, jak wygląda tabela uwzględniająca ostatnie 5-10 spotkań. Może się wówczas okazać, że drużyna z jej dolnej połowy od kilku spotkań punktuje najlepiej w lidze.

Bardzo ważny aspekt to miejsce rozgrywania spotkania – własne boisko zwykle zwiększa szansę gospodarzy, jednak dla niektórych drużyn ma to ogromne znaczenie, dla innych niewielkie. Pomocne jest zwykle sprawdzenie wyników starć pomiędzy obiema drużynami. Oczywiście nie warto uwzględniać tu perspektywy dłuższej niż 3-4 sezony, bo w czasach intensywnych działań na rynku transferowym to już prehistoria.

Warto wziąć pod uwagę okoliczności konkretnego meczu takie jak motywacja poszczególnych drużyn (kto walczy o utrzymanie, kto o puchary, a kto ma już pewne miejsce w środku tabeli i niższą motywację?). Ponadto należy również sprawdzić, czy wszyscy zawodnicy wystąpią – być może kilka kluczowych postaci będzie pauzować za kartki lub z powodu kontuzji, a zastępca prezentuje niższy poziom? Na wynik mogą znacznie wpływać także pogoda i stan murawy. Gdy są one mniej sprzyjające, łatwiej się bronić, a trudniej atakować.

W kwestii liczby bramek, która może paść w meczu, typy bukmacherskie wydają się nieco prostsze, ale również wymagają analizy. Przede wszystkim każda liga charakteryzuje się swoim własnym stylem, z czego wynika, że w drugiej lidze holenderskiej pada około 3,5 gola na mecz, podczas gdy w polskiej Ekstraklasie mniej więcej 2,5. Rzut oka na tabelę i statystyki pozwoli przekonać się, które drużyny strzelają najwięcej, a które najmniej (również biorąc pod uwagę własne boisko i wyjazd). Znaczenie może mieć także obecna forma napastników lub brak kluczowego strzelca.

Przykładowa analiza i typy bukmacherskie

Czas na wirtualne typy. Posłużymy się przykładem dwóch drużyn z wirtualnej tabeli po 34 kolejkach (na 38).

Drużyna A – zajmuje 2. miejsce w lidze złożonej z 20 zespołów, jednak z pokaźną startą (10 punktów) do lidera. Za jej plecami czeka kilku rywali – tabela jest ciasna, bo czwarty zespół traci do drużyny A tylko 3 punkty, ale piąty aż 13. Wiadomo więc, że zespoły z miejsc 1-4 zagrają w Lidze Mistrzów.

Drużyna B – zajmuje w lidze 17. miejsce. Mecz odbywa się jako ostatni w kolejce, więc wiadomo już, że dodatkowe 3 punkty zapewniłyby jej awans na 12. lokatę.

Kto jest faworytem w tym starciu wicelidera z 17. drużyną? Tabela wskazuje, że drużyna A, ale warto poświęcić trochę czasu na analizę. Biorąc pod uwagę ostatnie 10 kolejek, drużyna A wygrała 3 mecze, 2 zremisowała i przegrała aż 5. Bilans ostatnich pięciu meczów to kolejno: W, R, P, R, P, co oznacza jedynie 5 punktów na 15 możliwych i brak wygranej od czterech spotkań.

W tym czasie drużyna B wygrała aż 7 razy i 3 razy przegrała, dzięki czemu wydostała się ze strefy spadkowej. Ostatnie mecze to zwycięstwo, porażka i trzy kolejne zwycięstwa, przy czym przegrany mecz był rozegrany z liderem tabeli.

Drużyna B będzie gospodarzem tego spotkania, a pod względem punktów zdobytych u siebie zajmuje w lidze wysokie 6. miejsce. Drużyna A kiepsko radzi sobie na wyjazdach i pod tym względem zajmuje dopiero 11. lokatę. Mecz można więc uznać za spotkanie z dość wyrównanymi szansami i wskazaniem na drużynę B. Jaki typ jest bardziej prawdopodobny: zwycięstwo gospodarzy czy remis? Jeśli wciąż nie jest to oczywiste, warto poszukać dodatkowych wskazówek. Jak wyglądały ostatnie pojedynki obu zespołów? Ostatni mecz to zwycięstwo A na własnym boisku, jednak działo się to w czasie, gdy drużyna A była na fali, a B przeżywała głęboki kryzys. Poza tym wcześniejsze 5 meczów zakończyło się zwycięstwem B. Ten rywal nie leży drużynie A. W najbliższym spotkaniu nie wystąpi dwóch środkowych obrońców drużyny A, która i tak traci sporo bramek. Biorąc pod uwagę, że drużyna B rzadko remisuje, logicznym typem wydaje się więc jej zwycięstwo, które pozwoli jeszcze bardziej oddalić się od strefy spadkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *