Rodzaje kursów bukmacherskich

Rodzaje kursów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie są popularne niemal na całym świecie. Jednak mieszkaniec kontynentalnej Europy, który uda się na przykład do Wielkiej Brytanii lub Azji, może z początku nie orientować się, jak obstawiać wyniki meczów w tamtejszych punktach bukmacherskich. Wszystko za sprawą odmiennego przedstawiania kursów w różnych częściach świata. Dziś, jako ciekawostkę, a być może również poradnik dla kibiców-podróżników, przedstawiamy poszczególne rodzaje kursów.

Jak obstawiać? Przykład jednego zdarzenia według różnych rodzajów kursów

Kursy w zakładach bukmacherskich stanowią odzwierciedlenie prawdopodobieństwa zajścia określonego zdarzenia. To one podpowiadają nam, jak obstawiać wyniki wydarzeń sportowych, w tym także to, jak dużo możemy zarobić oraz jakie ponosimy przy tym ryzyko. Aby dobrze zobrazować trzy najpopularniejsze rodzaje kursów – europejski, amerykański oraz brytyjski – przedstawimy za ich pomocą to samo hipotetyczne zdarzenie.

Wyobraźmy sobie, że w finale piłkarskich mistrzostwa świata reprezentacja Polski mierzy się z Niemcami. Dla uproszczenia, w naszym zestawieniu ujmiemy tylko dwa potencjalne wyniki: Polska zdobywa tytuł albo zdobywają go Niemcy. Bierzemy zatem pod uwagę tylko ostateczne rozstrzygnięcie, do którego być może będzie potrzebna dogrywka lub rzuty karne. Polacy nie są w tym meczu faworytami, a szansę na zdobycie przez nich mistrzostwa świata specjaliści szacują na 40%.

Format europejski – dziesiętny

Polscy gracze, podobnie jak inni mieszkańcy kontynentalnej Europy, doskonale wiedzą, jak obstawiać, a w zasadzie interpretować zakłady podane w formacie dziesiętnym, zwanym również europejskim. Aby przedstawić kurs w tym formacie, wystarczy wykonanie prostego działania. Stanowiące sumę zdarzeń 100% należy podzielić przez prawdopodobieństwo związane z określonym zdarzeniem. W stworzonym przez nas przykładzie działanie będzie wyglądać następująco:

100% : 40% = 2,5

Dzięki temu dowiemy się, że za postawione 100 złotych w przypadku wygranej otrzymamy 250 zł minus ewentualne podatki.

Format brytyjski – ułamkowy

Ojczyzną współczesnych zakładów bukmacherskich jest prawdopodobnie Wielka Brytania. Jej mieszkańcy konserwatywnie stosują swoje odrębne jednostki, między innymi długości czy masy. Nikogo nie dziwi więc, że u tamtejszych bukmacherów dominuje również inny format przedstawiania kursów – ułamkowy. W tym formacie, w odróżnieniu od europejskiego, przedstawia się potencjalny zysk z wygranego zakładu. Kurs 2:1 oznacza, że za każdego postawionego funta zyskamy 2 funty. A jak prezentowałby się nasz teoretyczny kurs na zwycięstwo reprezentacji Polski w finale?

Skoro za złotówkę postawioną na to wydarzenie otrzymamy 1,5 zł, Brytyjczycy zapisaliby kurs następująco: 1,5:1 lub (w celu uniknięcia ułamków dziesiętnych) 3:2.

Kursy ułamkowe można dość łatwo przeliczyć na europejskie. Wystarczy wykonać działanie przedstawione w ułamku i dodać 1, czyli:

3:2 + 1 = 1,5 + 1 = 2,5

Dzięki temu każdy Europejczyk, który odwiedzi przypadkiem brytyjskiego bukmachera, z łatwością zrozumie, jak obstawiać tamtejsze zakłady.

Format amerykański

Za oceanem obowiązywał przez lata jeszcze inny system przedstawiania kursów, który obecnie wychodzi już z użycia. Dla Amerykanów zysk w trafne obstawiania zdarzeń koncertował się zawsze wokół hipotetycznych 100$, a kursy w tym systemie mogą przyjmować wartości dodatnie bądź ujemne. Wartość dodatnia odpowiada potencjalnemu zyskowi z zainwestowania 100$, z kolei kurs ujemny to kwota, jaką należy zainwestować, by zyskać na czysto 100$. Jak Amerykanie przedstawiliby kurs na zwycięstwo Polski z naszego przykładu?

Skoro obstawiając 100$ wedle europejskiego formatu 2,5, możemy wygrać 250$, zysk wyniesie 150%. Zatem kurs to: +150.

Chociaż system nie jest szczególnie skomplikowany, z pewnością (zwłaszcza dla Europejczyków) stanowi on mało intuicyjne rozwiązanie. Być może dlatego spotykamy ten format coraz rzadziej, również w Ameryce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *