Jakie zmiany wprowadziła nowa ustawa hazardowa?

Jakie zmiany wprowadziła nowa ustawa hazardowa?

1 lipca 2017 roku (a częściowo już 1 kwietnia) weszła w życie nowa ustawa hazardowa, obejmująca obok gier hazardowych w kasynach również zakłady bukmacherskie. Obecnie nawet najlepszy bukmacher nie może działać na polskim rynku bez odpowiedniej licencji. Legalni bukmacherzy oraz ich klienci nie muszą jednak przejmować się zmianami, pomijając fakt, jakim jest zapłata podatku.

Nawet najlepszy bukmacher nie może działać bez licencji

Przez lata klienci w Polsce mieli możliwość korzystania z oferty licznych bukmacherów internetowych zarejestrowanych za granicą. Niepłacenie podatków w kraju przez te instytucje sprawiało, że gracze mogli niekiedy korzystać z atrakcyjnych kursów, niejednokrotne porównując oferty. Bukmacher, który chce działać w Polsce i kierować swą ofertę do tutejszych klientów, musi obecnie wystąpić o specjalną licencję. Tę zaś może przyznać wyłącznie Ministerstwo Finansów.

To jedna z najważniejszych zmian, jakie niesie nowa ustawa hazardowa podpisana przez prezydenta jeszcze w 2016 roku, a zyskująca moc prawną w 2017. Bukmacherzy, którzy działają na polskim rynku legalnie na podstawie licencji, podobnie jak gracze korzystający z ich usług, nie mają powodów do obaw. Ważną zmianą są jednak kwestie podatkowe.

Nowe podatki

Nowe prawo uregulowało także kwestię podatków. Od teraz podatek 12% dotyczy każdej postawionej stawki, co zostanie uwzględnione w proponowanym przez bukmacherów kursie. Dodatkowo zmieniło się prawo podatkowe dotyczące wygranej. Jeśli jej wartość przekroczy 2280 zł, na rzecz państwa zostanie od niej odliczone kolejne 10%.

Czy gracze w Polsce mogą korzystać z nielegalnych bukmacherów internetowych zarejestrowanych za granicą?

Zanim nowa ustawa hazardowa weszła w życie, politycy i eksperci zastanawiali się, jaki model prawa będzie najlepszy. Bukmacher zyskujący legalność tylko w przypadku zdobycia licencji to opcja, która zwyciężyła. Co z graczami, którzy wciąż korzystają z oferty nielegalnych w naszym kraju zagranicznych bukmacherów internetowych? W świetle nowego prawa gracz, któremu zostanie to udowodnione, będzie zobowiązany do oddania postawionej stawki i ewentualnej wygranej. Dodatkowo za taki proceder grozi grzywna w wysokości do 3200 zł.

W jaki sposób bukmacherzy mogą się reklamować?

Nowa ustawa reguluje także kwestie marketingowe, a konkretnie rodzaje reklam, jakimi mogą się posługiwać bukmacherzy internetowi, by wypromować się wśród potencjalnych klientów. Punkty stacjonarne mogą reklamować się na własnym terenie lub na budynku, w którym mieści się punkt. Wszyscy bukmacherzy, w tym bukmacherzy internetowi, mogą w tym celu korzystać również z własnej strony www. Dozwolone jest ponadto sponsorowanie drużyn i zawodników, a także reklama w trakcie transmisji wydarzeń sportowych, w których udział biorą sponsorowani zawodnicy. Ta musi być jednak opatrzona specjalnym komunikatem odnoszącym się do udziału w nielegalnych grach hazardowych i konsekwencji uzależnienia od hazardu, podobnie jak inne reklamy w TV emitowane po godzinie 22:00 oraz w prasie z wyłączeniem okładek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *