Jak analizować mecze, aby dobrze obstawić?

Jak analizować mecze

Każdy uczestnik zakładów sportowych zdaje sobie pytanie, jak dobrze obstawiać, aby odnosić sukcesy. Mówi się, że w piłce nożnej, podobnie jak w innych sportach, na końcu decyduje szczęście. Choć jest w tym ziarnko prawdy, swojemu szczęściu w zakładach bukmacherskich można zdecydowanie dopomóc poprzez dobrą analizę meczów.

Statystyka nie kłamie

Niezależnie od tego, czy bukmacherkę traktujemy bardziej jako zabawę, przeznaczając na nią stosunkowo niewielkie sumy, czy też podchodzimy do obstawianych spotkań analitycznie, pragnąc się wzbogacić, warto przed podjęciem decyzji sięgnąć do statystyk i dokonać możliwe jak najszerszego researchu dotyczącego zdarzenia. Wachlarz dostępnych narzędzi będzie co prawda nieco inny w przypadku niższych lig zagranicznych niż w przypadku Ekstraklasy, NBA czy piłkarskiej Ligi Mistrzów, jednak należy skorzystać z możliwych podpowiedzi.

Prawo serii?

W przypadku wszystkich wydarzeń sportowych jednym z kluczy do dobrego obstawiania ich wyników będzie statystyka. Liczby nie grają, jednak w dłuższej perspektywie zdecydowanie nie biorą się z przypadku. Przed dokonaniem zakładu warto przenalizować obie drużyny head to head, biorąc pod uwagę ich ostatnie wyniki, a nawet nadchodzący terminarz. Szczególnie na początku każdego sezonu ligowego samo miejsce teamu w tabeli może być dość mylące, a świadectwem rzeczywistych możliwości i dyspozycji będzie choćby 5 ostatnich spotkań.

Jeśli uczestnicy spotkania grają w jednej lidze, analiza może dotyczyć również ich poprzednich spotkań. Nie warto oczywiście sięgać do czasów, gdy po boiskach biegał Diego Maradona czy Zbigniew Boniek, ale kilka ostatnich sezonów z pewnością ma znaczenie – zwłaszcza, że mniej odległe spotkania pamięta znaczna część zawodników. W takich przypadkach statystykę uzupełniają aspekty psychologiczne – np. silna chęć rewanżu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku lig o równie spłaszczonej tabeli jak w ostatnich latach Ekstraklasa, czyli tzn. wyrównanych, prawo serii ma być może nieco mniejsze znaczenie.

Lokalne twierdze i mistrzowie wyjazdów

W przypadku wielu spotkań ogromne znaczenie dla końcowego wyniku ma nie tylko fakt, kto bierze w nim udział, ale również gdzie się odbywa rywalizacja. Wówczas tabela także może być myląca, a przykładów nie trzeba szukać daleko. W sezonie zasadniczym 2016/2017 w polskiej Ekstraklasie Korona Kielce uchodząca za średniaka, który w ostatniej chwili zakwalifikował się do grupy mistrzowskiej, wygrała na własnym boisku aż 10 z 15 spotkań – jedynie o 2 mniej niż niemal bezbłędna na swoim obiekcie Lechia Gdańsk. Za to druga w tabeli Legia Warszawa w tym samym czasie wygrała przy Łazienkowskiej ledwie 6 razy, jednocześnie przywożąc aż 11 zwycięstw z wyjazdów.

Ligowe tabele warto analizować również pod kątem zdobytych i straconych przez poszczególne zespoły bramek. Przykładowo siódmy po sezonie zasadniczym Bruk Bet strzelił ich zaledwie 31, czyli najmniej w lidze, jednocześnie notując małą (38) liczbę straconych goli, co pozwoliło zająć stosunkowo wysokie miejsce. Wniosek dla gracza jest jednak zupełnie inny – w meczach tego zespołu padało niewiele goli, dlatego lepiej zachować ostrożność przy zakładach dotyczących liczby bramek.

Jak dobrze obstawić mecz, który śledzimy?

Czy warto przewidywać wyniki meczów drużyn, którym kibicujemy? Jak dobrze obstawiać takie spotkania? W ich przypadku liczy się przede wszystkim powstrzymanie emocji na rzecz chłodnej kalkulacji. Jednak nie jest prawdą, że tego typu meczów nie warto obstawiać – podobnie jak spotkań na wielkich turniejach, których wyniki uchodzą za losowe. W rzeczywistości bardziej medialne wydarzenia, którymi naturalnie się interesujemy, pozwalają na wykonanie szerszej, wykraczającej poza statystki analizy.

W ich przypadku możemy przecież znacznie trafniej oszacować potencjał zawodników, który liczby nie zawsze do końca odzwierciedlają. Ponadto znamy doniesienia z obozów obu drużyn i wiemy, jak podejdą do meczu. Znając ich charakterystykę, możemy nawet przypuszczać, jak poradzą sobie w upale, a jak choćby w rzęsistym deszczu. Oprócz tego możemy nawet przewidywać przebieg spotkania, który będzie uwarunkowany taktyką. Taka analiza stanowi bardzo ważne uzupełnienie statystyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *