Co to jest spalony? Jak to wytłumaczyć kobiecie?

Co to jest spalony?

Chociaż coraz więcej kobiet interesuje się futbolem i ogląda mecze piłkarskie u boku swoich mężczyzn, wciąż pokutuje przekonanie, że płeć piękna ma spore trudności ze zrozumieniem, co to jest spalony. Czy rzeczywiście tak jest? A może mamy do czynienia z przestarzałym stereotypem? W jaki sposób wytłumaczyć kobiecie, która dopiero zaczyna swoją futbolową przygodę, na czym polega spalony w piłce nożnej?

Spalony w piłce nożnej według przepisów

Chociaż futbol jest w gruncie rzeczy prostym sportem, w którym 22 zawodników podzielonych na dwie drużyny stara się skierować piłkę do bramki przeciwnika, obecne przepisy gry obejmują ponad 250 stron podzielonych na 17 artykułów. Wśród nich artykuł 11 dokładnie wyjaśnia, co to jest spalony w piłce nożnej. Jednak sam artykuł 11 to zaledwie kilka akapitów. Dzięki temu, zwłaszcza gdy wyjaśnienie zostanie poparte przykładem, nietrudno wytłumaczyć komukolwiek, w tym również kobiecie nieinteresującej się wcześniej tym sportem, co to jest spalony.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest pozycja spalona. Aby gracz ją zajął, muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze zawodnik znajduje się na połowie przeciwnika. Po drugie którakolwiek część ciała przeciwnika (nie licząc rąk) musi znajdować się bliżej linii bramkowej niż piłka oraz przedostatni zawodnik z drużyny przeciwnej. Należy więc pamiętać, że o spalonym nie może być mowy, gdy akcja dzieje się na połowie drużyny atakującej. Przedostatnim zawodnikiem niemal zawsze będzie obrońca znajdujący się najbliżej linii bramkowej, bo w jej okolicach najczęściej stoi bramkarz.

Jednak sama pozycja spalona nie oznacza przewinienia. Czym zatem jest spalony w piłce nożnej? Sędzia powinien go zagwizdać, jeśli zawodnik znajdujący się w momencie podania na pozycji spalonej bierze czynny udział w akcji. Zwykle dotyczy to przyjęcia lub odegrania piłki, ale spalony zawodnik może również uzyskiwać korzyść na inne sposoby, między innymi: przeszkadzając przeciwnikowi, otrzymując piłkę odbitą od poprzeczki, słupka lub przeciwnika. Poza własną połową przepis o spalonym nie obowiązuje przy wrzutach z autu, rzucie od bramki oraz przy rzucie rożnym.

Co to jest spalony? Klasyka kobiecej niewiedzy czy krzywdzący stereotyp?

Spalony w piłce nożnej wbrew pozorom stanowi jeden z mniej skomplikowanych i zawiłych przepisów gry. Dlaczego zatem wciąż uchodzi on za niemal tajemną wiedzę dla płci pięknej? W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku przez Instytut Homo Homini 70% kobiet deklarowało, że wie, co to jest spalony. Ale jednocześnie prawidłowo wyjaśnić ten przepis potrafiło jedynie 31%. Być może opisanie zasady spalonego jest trudniejsze, niż wskazanie takiej sytuacji na boisku i stąd ledwie jedna trzecia pań poradziła sobie z zadaniem. Warto jednak szukać ciekawych sposobów na skuteczne wyjaśnienie kobiecie zasady spalonego w piłce nożnej.

Jak wytłumaczyć kobiecie, co to jest spalony?

co to jest spalony
Jeśli próbujemy wyjaśnić kobiecie, co to jest spalony, nie mając do dyspozycji materiału wideo, często posługujemy się przy tym rekwizytami takimi jak kapsle czy szklanki, co nie zawsze jest skuteczne. Być może warto przedstawiać zasadę spalonego bardziej obrazowo, zahaczając przy okazji o sferę damskich zainteresowań?

Wyobraźmy sobie, że dwie przyjaciółki udały na się na zakupy do sklepu z galanterią skórzaną. Wymarzona torebka okazała się przeceniona z 800 zł do 199 zł, więc decyzja o jej zakupie zapadła równie szybko, co próba przeprowadzenia kontrataku na piłkarskim boisku. Na potrzebę opowieści nasze bohaterki staną się na chwilę napastniczkami drużyny piłkarskiej, a upragniona torebka będzie piłką futbolową. Celem jest sprawne przejście przez kasy w zatłoczonym sklepie i udanie się do wyjścia z centrum handlowego naprzeciw kas. Tego miejsca strzeże ochroniarz – w naszej zabawie bramkarz. Kasjerki ustawione w tym przypadku w równym rzędzie będą obrońcami.

Jedna z przyjaciółek zajęła miejsce w kolejce przy kasie i czeka na swoją towarzyszkę dumnie kroczącą do kasy z nową torebką. Kobiecie trudno jednak przebić się przez tłum tak gęsty, że aż ograniczający widoczność. Aby opuszczenie butiku poszło sprawniej, torebka, tak jak piłka, zostanie podana koleżance. Podająca wypatrzyła swoją koleżankę i rzuciła do niej swoją wymarzoną torebkę. Nie zauważyła jednak, że ta zapłaciła już za własne zakupy i stanęła za kasą – linią obrony. W sklepie nie wolno jednak przerzucać nieopłaconego towaru poza jego obręb bez przejścia przez kasy, podobnie jak w piłce nożnej nie wolno podawać piłki zawodnikowi znajdującemu się za linią obrony, a w praktyce ostatnim obrońcą. Piłka (torebka) trafia w tej sytuacji do bramkarza (ochroniarza), który wykonuje rzut wolny (grozi palcem pechowym przyjaciółkom, ale na szczęście nie wzywa policji). Nieszczęsna sytuacja w sklepie, podobnie jak spalony, wynika z nieporozumienia lub gapiostwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *