Co to jest handicup w obstawianiu i jak rozsądnie korzystać z handicupu?

Co to jest handicup

Zakłady sportowe charakteryzują się sporym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o szanse na zwycięstwo poszczególnych zespołów. Niekiedy spotkanie zapowiada się na wyrównane i gracz, który wytypuje poprawnie, może liczyć na atrakcyjny kurs. W innych przypadkach wybór murowanego faworyta powiększa wygraną jedynie symbolicznie, zaś postawienie na outsidera wiąże się z dużym ryzykiem. Zakłady z handicupem dają wówczas graczowi większe pole manewru.

Na czym polega handicup?

Mechanizm zakładów z handicupem łatwo wyjaśnić na przykładzie spotkań piłkarskich. W każdym z nich istnieją 3 możliwe rozstrzygnięcia zdarzenia, czyli: wygrana gospodarzy (1), remis (x) oraz wygrana gości (2). W najbardziej podstawowej wersji zakładu gracz typuje zwycięzcę meczu lub wskazuje na remis w regulaminowym czasie gry, nawet jeśli spotkanie może zakończyć się dogrywką.

Handicup to jedna z najpopularniejszych form urozmaicenia zakładu, której celem może być zwiększenie potencjalnej wygranej lub ograniczenie ryzyka. W zakładzie z handicupem jedna z drużyn na starcie meczu otrzymuje bonus bramkowy. Jeśli będzie to bonus przyznany gospodarzom np. w postaci jednej bramki (+1), w przypadku remisu to oni zostaną wirtualnymi zwycięzcami spotkania, a zdarzenie rozstrzygnie się na korzyść gracza obstawiającego zwycięstwo z handicupem +1 dla gospodarzy. Oczywiście stanie się tak również w przypadku każdego zwycięstwa gospodarzy, jeżeli jednak goście zwyciężą jedną bramką, spotkanie będzie traktowane z punktu widzenia zakładu jako remis.

Handicup może dotyczyć zarówno gospodarzy, jak i gości, a także przyjmować praktycznie dowolne wartości całkowite lub niecałkowite (np. 1,5 bramki). W tej drugiej sytuacji nie jest zatem możliwy remis, ponieważ przy każdym rozstrzygnięciu jedna z drużyn zyska przynajmniej 0,5 bramki przewagi.

Jak to wygląda w praktyce?

Gracz, który wie, co to jest handicup, może świadomie wykorzystać go w praktyce. Wyobraźmy sobie, że jedna z drużyn Ekstraklasy podejmuje na swoim stadionie Real Madryt. W takim spotkaniu nawet remis będzie dużym zaskoczeniem (chociaż poprzedni sezon pokazał, że jest to możliwe!). Dysproporcja sił będzie miała swoje odzwierciedlenie w kursach związanych z zakładem. Mogą one prezentować się następująco:

 • 1 (zwycięstwo polskiej drużyny) – kurs 11,50
 • x (remis) – kurs 5,25
 • 2 (zwycięstwo Realu Madryt) – kurs 1,25

Chociaż perspektywa patriotycznego postawienia przykładowych 100 zł na zwycięstwo Polaków kusi potencjalną wygraną w wysokości 1150 zł, każdy kibic doskonale wie, jak duże to ryzyko. Z drugiej strony neutralny gracz, który typuje pewne zwycięstwo Realu, nie zarobi wiele na takim zakładzie. Aby zakład stał się bardziej zrównoważony, można zatem skorzystać z handicupu. Kursy prezentowałyby się zapewne następująco:

 • handicup 1,5 dla gospodarzy:
  • 1 (zwycięstwo polskiej drużyny) – kurs 1,95
  • 2 (zwycięstwo Realu Madryt) – kurs 1,65
 • handicup 1,5 dla gospodarzy:
  • 1 (zwycięstwo polskiej drużyny) – kurs 1,25
  • 2 (zwycięstwo Realu Madryt) – kurs 3,30

Jak łatwo zauważyć, przy bonusie w wysokości 1,5 bramki dla przedstawiciela Ekstraklasy szanse się wyrównują. Przy wyższym bonusie (2,5) to polska drużyna staje się faworytem, ponieważ mistrzowie Hiszpanii musieliby wygrać różnicą przynajmniej 3 bramek, by być również zwycięzcą tego wirtualnego spotkania.

Jak rozsądnie korzystać z handicupu?

Wielu graczy obstawia zakłady sportowe, bazując głównie na statystykach. Inni wolą przewidywać wyniki zdarzeń, którymi są zainteresowani i mogą je śledzić na żywo. Osoby, które nie są fanami II ligi islandzkiej lub nie interesują się futbolem na antypodach, dysponują niekiedy ograniczoną liczbą potencjalnych spotkań do obstawienia, które nie będą ryzykowne.

Jak pokazuje powyższy przykład zwycięstwa polskiej drużyny przy handicupie 1,5, narzędzie to może stanowić sposób na ograniczenie ryzyka. Fan polskiej drużyny może przykładowo oddać taki typ przy pomocy aplikacji Totolotek Mobile tuż przed pierwszym gwizdkiem, znając składy i kierując się własną intuicją.

Jednocześnie, gdy faworyt spotkania jest znany, handicup pozwoli na większą wygraną, gdy mecz skończy się przewagą kilku bramek. Aby umiejętnie z niego korzystać, należy jednak zachować umiar, ponieważ nie w każdym spotkaniu pada wiele goli, niektóre słabsze drużyny doskonale się bronią, a na końcowy wynik wpływać może wiele czynników, takich jak pogoda czy oszczędzanie najlepszych graczy po uzyskaniu prowadzenia – to jednak kwestie na osobny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *