5 rekordów w Księdze rekordów Guinnessa związanych z piłką nożną

5 rekordów w Księdze rekordów Guinnessa związanych z piłką nożną

Księga rekordów Guinnessa obfituje w niezwykłe, spektakularne, ale także niszowe rekordy, nic więc dziwnego, że swoje miejsce znalazły w niej również rekordy w piłce nożnej. Niektóre z nich mogą wydać się niezwykłe nawet najbardziej zapalonym kibicom. Dziś przedstawiamy interesujące rekordy Guinnessa w piłce nożnej. Rozgrywki, które prawdopodobnie najbardziej elektryzują kibiców na Starym Kontynencie, to Liga Mistrzów. Rekordy z Champions League prezentujemy więc jako bonus.

Bramkowy rekord Króla Futbolu

Każdy, kto interesuje się piłką nożną, musiał słyszeć o Pelém – przez wielu uważanym za najlepszego w historii zawodnika reprezentacji Brazylii. Chociaż wyższość Króla Futbolu nad Diego Maradoną czy wciąż aktywnymi Cristiano Ronaldo i Leo Messim to kwestia subiektywna, bezsprzecznie najważniejszy rekord Guinnessa w piłce nożnej należy właśnie do Pelégo. Fanów futbolu z pewnością najbardziej interesują rekordy w piłce nożnej dotyczące liczby zdobytych bramek. Na przestrzeni całej swojej kariery Pelé, urodzony jako Edson Arantes do Nascimento, strzelił ich najwięcej, bo aż 1279, do czego w latach 1956–1977 potrzebował 1363 spotkań. Co ciekawe, mówi się, że inna piłkarska legenda z Kraju Kawy, występujący przed wojną Artur Friedenreich, strzelił 1329 bramek, jednak nie wszystkie z nich zostały prawidłowo udokumentowane, więc rekord nie może zostać uznany za ważny.

Rekord Guinnessa w piłce nożnej – najszybsza bramka

Rosyjski piłkarz Michaił Osinow nie był znany kibicom – nawet w swoim kraju – aż do 2011 roku, kiedy to trzydziestosześcioletni wówczas zawodnik na zawsze zapisał się w zestawieniach uwzględniających rekordy w piłce nożnej. Osinow, reprezentujący barwy Mitosa Nowoczerkask, wraz z kolegą z drużyny rozpoczynał grę od środka boiska. Zdecydował się na nietypowe zagranie, ponieważ posłał piłkę prosto do bramki. Strzał zaskoczył bramkarza rywali i dzięki temu padł gol – obecnie będący rekordem Guinnessa w piłce nożnej, ponieważ piłka, aby minąć linię bramkową, potrzebowała jedynie dwóch sekund. Jest to najszybsza bramka w historii.

Niechlubny rekord Artura Boruca

Artur Boruc przez lata był pewnym punktem piłkarskiej reprezentacji Polski, w czasach gdy największymi sukcesami były sporadyczne kwalifikacje do najważniejszych imprez. Nasz bramkarz zyskał również sporą renomę w Anglii i we Włoszech, a w katolickiej części Glasgow ma status legendy. Z jego udziałem padł także pewien rekord Guinnessa w piłce nożnej, chociaż Boruc przyczynił się do niego raczej niechlubnie. W 2013 roku bramkarz zespołu Stoke City Asmir Begović wybił piłkę przed siebie z takim impetem, że futbolówka skozłowała przed polem karnym na przeciwnej połowie i wpadła do bramki Southampton, pokonując lobem strzegącego jej Artura Boruca. 91,9 m to obecnie największa odległość, z jakiej zdobyto gola.

Największa liczba bramek straconych w trakcie jednego meczu

Kolejny rekord Guinnessa w piłce nożnej dotyczy najwyższej klasy rozgrywkowej na Madagaskarze. W 2002 roku drużyna AS Adema podejmowała na własnym boisku SOE Antananarivo. Goście w poprzedniej kolejce stracili szansę na tytuł najlepszej drużyny na Madagaskarze za sprawą kontrowersyjnego rzutu karnego. Uznali sędziowanie w lidze za nieuczciwe i zdecydowali się na nietypowy protest. W ciągu całego meczu przeciwko AS Adema strzelali bramki samobójcze. SOE Antananarivo nie zdobyło więc mistrzostwa Madagaskaru w 2002 roku, ale wynik 149:0 przyniósł im z pewnością większą sławę, ponieważ jest to rekord Guinnessa w piłce nożnej związany z liczbą zdobytych/straconych bramek.

Liga Mistrzów – rekordy rozgrywek

Na koniec Liga Mistrzów. Rekordy w tych rozgrywkach nie są z pewnością równie spektakularne jak 149 straconych bramek, ale dla fanów piłki na najwyższym poziomie są bardzo istotne. W Lidze Mistrzów występowało i występuje wielu znacznie lepszych zawodników niż Marouane Chamakh – to po prostu solidny napastnik. Jednak to właśnie Marokańczyk dzierży ciekawy rekord Guinnessa w piłce nożnej związany z Ligą Mistrzów. W latach 2009–2010, grając najpierw dla Girondins Bordeaux, a następnie dla Arsenalu Londyn, Chamakh zdobywał bramki w sześciu kolejnych meczach. Jednak na wyobraźnię działają zwłaszcza inne wyczyny, jakie widziała Liga Mistrzów.

Rekordy zdobytych bramek to między innymi 17 goli w jednym sezonie, czego dokonał Cristiano Ronaldo w latach 2013–2014, z kolei Leo Messi i Luiz Adriano to jedyni piłkarze, którzy zdołali zdobyć 5 goli podczas jednego meczu. Rekordy Ligi Mistrzów zawierają również polski akcent. Największa liczba bramek w jednym spotkaniu padła w potyczce między Borussią Dortmund a Legią Warszawa, która zakończyła się zwycięstwem gospodarzy 8:4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *