Wimbledon

Pewnie ciężko w to uwierzyć, ale jest wiele osób które nie mogą już patrzeć na kolejne zakłady bukmacherskie związane z Mistrzostwami Świata w Brazylii i z chęcią oddadzą typy na swoich faworytów w innym turnieju. W dniach 23 czerwca – 6 lipca odbędzie się turniej tenisowy na kortach Wimbledonu. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie. Turniej ten jak zwykle zapowiada się bardzo emocjonująco. 

Łyk historii

Wimbledon to trzeci turniej wielkoszlemowy w roku kalendarzowym, traktowany jako nieoficjalne, międzynarodowe mistrzostwa świata w grze na nawierzchni trawiastej. Rozgrywany jest od 1877 roku i w zgodnej opinii uznawany jest za najstarszy i najbardziej prestiżowy profesjonalny turniej tenisowy. Organizatorem turnieju jest Angielski Klub Tenisa i Krokieta (The All England Lawn Tennis and Croquet Club). Wimbledon rozgrywany jest na przełomie czerwca i lipca, na kortach trawiastych klubu organizującego rozgrywki. Rozpoczyna się dwa tygodnie po zakończeniu French Open i poprzedzany jest serią turniejów na kortach trawiastych w Anglii (Londyn, Eastbourne, Birmingham), Niemczech (Halle) i Holandii (‚s-Hertogenbosch).

W pierwszej edycji turnieju rozegranej w 1877 roku wzięło udział dwunastu angielskich dżentelmenów i rozegrano łącznie 21 spotkań w ciągu 5 dni. Każdy z graczy, aby wziąć udział w turnieju musiał uiścić opłatę w wysokości jednej gwinei (około jednego funta). Pierwszym zwycięzcą okazał się Spencer Gore, który pokonał w trzech setach Williama Marshalla. Gore w nagrodę otrzymał 12 gwinei oraz srebrny puchar sprezentowany przez sportowy magazyn „The Field”. Cały turniej śledziło łącznie około 200 kibiców, a zysk klubu wyniósł 10 gwinei. Przez następne 44 lata, czyli do 1921 roku, zwycięzca Wimbledonu automatycznie znajdował się w finale w roku następnym, o ile oczywiście zgłosił w nim udział. Zasada ta dawała duży handicap obrońcom tytułu, którzy nie musieli tracić sił na mecze we wcześniejszych rundach i obowiązywała również w turnieju deblowym. Panie po raz pierwszy wystartowały w turnieju w 1884 roku, czyli siedem lat później niż tenisiści. Pierwsze mistrzostwa wygrała 19-letnia Brytyjka Maud Watson, która w finale pokonała swoją starszą siostrę Lillian.

Nawierzchnia

Począwszy od pierwszej edycji w 1877 roku aż do dzisiaj turniej rozgrywany jest na kortach trawiastych. Przez długi okres czasu korty te były bardzo popularne i rozgrywane były na nich 3 z 4 turniejów wielkoszlemowych. Obecnie korty trawiaste z racji wysokich kosztów konserwacji prawie wyginęły i najlepsi tenisiści rywalizują na nich przez zaledwie pięć tygodni w ciągu roku.

Polskie wątki

Pierwszym wielkim sukcesem polskich reprezentantów był finał Jadwigi Jędrzejowskiej, która w 1937 roku po zaciętym spotkaniu uległa w trzech setach Amerykance Helen Jacobs. Rok wcześniej Jędrzejowska dotarła ponadto w turnieju do półfinału, a w latach 1938-1939 do ćwierćfinału. Później wybuchła II wojna światowa i nasza najlepsza tenisistka w historii nie miała okazji poprawić swoich osiągnięć. Po niej wysoko w żeńskim turnieju singlowym zaszła dopiero Agnieszka Radwańska w 2006 roku. Startując z „dziką kartą” dotarła ona w turnieju do czwartej rundy, gdzie uległa Belgijce Kim Clijsters. W 2008 i 2009 roku Radwańska docierała do ćwierćfinałów, w których nie sprostała odpowiednio Serenie i Venus Williams, późniejszym finalistkom całego turnieju. Przełom nastąpił w 2012 roku, kiedy krakowianka powtórzyła sukces Jędrzejowskiej i dotarła do finału, w którym nie sprostała Serenie Williams. Wśród panów największymi sukcesami może się pochwalić Wojciech Fibak, który trzykrotnie osiągnął czwartą rundę w turnieju singlowym. 

Wimbledon 2014

W rywalizacji panów faworytami będą Djokovic oraz Nadal, raczej trudno spodziewać się obrony tytuły przez Andy`ego Murraya. Warto zwrócić uwagę również na Rogera Federera, który na kortach trawiastych może być czarnym koniem turnieju. Natomiast w turnieju pań zdecydowaną faworytkę będzie oczywiście Serena Williams, zagrozić jej może Szarapowa. Zwyciężczyni z zeszłego roku Marion Bartoli zakończyła już karierę.

Jeżeli chodzi o naszych zawodników to na chwilę obecną w grze pozostają Radwańska, Janowicz oraz Kubot. Agnieszka jest zawsze w gronie zawodniczek, które daleko zajdą ale raczej nie wygrają. Natomiast popularny Jerzyk od dłuższego już czasu nie potrafi utrzymać dobrej formy. Dla Łukasza Kubota powtórzenie wyczynu z przed roku i dojście do ćwierćfinału byłoby wspaniałym osiągnięciem.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ NA TURNIEJ TENISOWY NA KORTACH WIMBLEDONU!