Analiza szans w typowaniu zakładów bukmacherskich

Najpopularniejsze zakłady piłkarskie, to zakłady na 1, 2 lub X. Oczywiście chodzi tu o to, czy typujemy zwycięstwo gospodarzy (1), gości (2), czy może remis (X lub 0).

Oferta z zakładami na zwycięstwo, remis lub podpórkę jest najprostsza do sporządzenia. U wielu bukmacherów znajdziemy najwięcej kursów na 1 × 2, w porównaniu do innych, bardziej rozbudowanych obszarów zakładach piłkarskich. Bardziej rozbudowane oferty znajdziemy tylko na ważniejsze mecze. Wpływ na ten fakt ma również to, że często bukmacherzy nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat potencjału danej drużyny w elementach, którymi mogli by się posłużyć dosporządzenia oferty kursowej dotyczącej, na przykład ilości rzutów rożnych, kartek itd.

Kursy na zdecydowanych faworytów są zazwyczaj wyceniane między 1,01 a 1,40. Drużyny z takimi kursami zwykłego się określać mianem pewniaków. Jednak, życie uczy, że nie zawsze pewniak na papierze, okazuje się być pewniakiem na boisku.  Istnieje wiele czynników, które mogą być brane pod uwagę jeśli wziąć pod uwagę przy dokonywaniu analizy kursów.

Ważnym czynnikiem jest to, która z drużyn gra u siebie. W spotkaniu domowym często dochodzi do sytuacji, że teoretycznie słabszym gospodarzom udaje się jednak zwyciężyć. Co więcej, o niektórych drużynach, nawet tych najsilniejszych zwykło się mówić, że nie potrafią grać na wyjeździe. To też może być pewną wskazówką dla typerów. Również w sytuacji gdy dwie spotykające się drużyny prezentują wyrównany poziom, to większe szanse przyznaje się tej, która gra u siebie. Ma za sobą dwunastego zawodnika, czyli kibiców. W meczu u siebie łatwiej jest po prostu osiągnąć zwycięstwo.

Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na kursy 1,X i 2 to oczywiście kontuzje, passa danego zespołu, atmosfera w szatni, ale również warunki atmosferyczne czy stan murawy. Słabsze zespoły zazwyczaj preferują siłową walkę na boisku marnej jakości.

Uważny gracz bukmacherski bez trudu znajdzie takie typy, w których po przeanalizowaniu wszystkich czynników spotkania, bardzo wyraźnie można wskazać faworyta, chociaż kurs na niego jest stosunkowo wysoki. Dzięki takiej analizie możemy przy odrobinie wysiłku osiągnąć większy zysk niż mogliśmy się spodziewać.